Παρασκευή 3 Οκτωβρίου 2014

Νίκη για Κολοσσό!!

Με νικητή τον Κολοσσό 77-70, ολοκληρώθηκε το φιλικό κόντρα στον Πανελευσινιακό στη Γούβα, ενόψει της συνέχειας των επίσημων υποχρεώσεων για τις δυο ομάδες.

Νίκη για Κολοσσό
Ο Κολοσσός επικράτησε 77-70 του Πανελευσινιιακού σε φιλικό ματς προετοιμασίας στη Γούβα και έδειξε σε καλή αγωνιστική κατάσταση στους περισσότερους τομείς, ενόψει της συνέχειας των επίσημων υποχρεώσεων των δύο ομάδων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καλά και ο Πανελευσινιακός ήταν αυτός που συντηρούσε ένα προβάδισμα από την αρχή, με το τέλος να τον βρίσκει στο +5.

Με «όπλο» την άμυνα και τον έλεγχο των ριμπάουντ, ο Κολοσσός έκανε ένα σερί 15-0 στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +10. Οι «θαλασσί» έφτασαν και στο +13, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +10.

Με το τρίποντο του Στεφανίδη στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, η διαφορά «εκτοξεύθηκε» πάλι στο +13 για τους Ροδίτες. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού έβγαλαν το πόδι από το… γκάζι και έτσι το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε στο υπέρ τους +8.

Ο Τζέιμς συνέχισε το καλό του παιχνίδι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 67-57, σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τέσσερις πόντους στα 34’’, αλλά δεν κατάφεραν να «ανατρέψουν» την κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 32-42, 51-59, 70-77

Πανελευσινιακός (Γιώργος Σκαραφίγκας): Ρόμπινσον 19 (2), Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 4 (1), Μάρεϊ 19, Αθανασούλας 2, Μάρκοβιτς 7 (1), Καλλές 3, Αβραμίδης 2, Ιωάννου 10 (2)

Κολοσσός (Κουταλιανός): Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 1, Σιόλογκας, Τζαμάρ 2, Τζέιμς 15, Σμιθ 2, Στεφανίδης 8 (2), Λίντεν 4 (1), Τσάμης 6, Χάγκινς 23, Μπούλιαν 12 (2) *Πηγή: sport-fm.gr*