Παρασκευή 3 Οκτωβρίου 2014

Αρχηγός Γιαρμολένκο!!

To δύο στα δύο έκανε η Ντιναμό Κιέβου που επικράτησε 3-1 απέναντι στην Στεάουα και έπιασε τους 6 στον 10ο όμιλο. Νίκη που τη βάζει στο παιχνίδι η Άαλμποργκ 1-0 τη Ρίο Άβε

Αρχηγός Γιαρμολένκο
Οι Ουκρανοί πλέον απολαμβάνουν την κορυφή της βαθμολογίας στον 10ο όμιλο του Europa League, μετά την επικράτησε με 3-1 σε βάρος της Στεάουα. Η Άαλμποργκ με ένα γκολ στην έναρξη του δευτέρου μέρους, από τον Ελένιους, κατέκτησαν τη νίκη και μπήκαν στο παιχνίδι της πρόκρισης.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ – ΣΤΕΑΟΥΑ 3-1
(40’ Γιαρμολένκο, 66’ Κράβετς, 92’ Τεόντορτσικ – 89’ Ρουσέσκου)

Με ένα τέρμα και δύο ασίστ ο αρχηγός Αντρέι Γιαρμολένκο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Η Ντιναμό με ένα δικό του γκολ πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, κατάφερε ν’ ανοίξει τον δρόμο για τη νίκη επί της Στεάουα. Ο αρχηγός της Ντιναμό ήταν αυτός που σκόραρε στο 40ο λεπτό από ασίστ του Μπελχαντά. Ο Κράβετς στο 66’ διαμόρφωσε το 2-0 από ασίστ του σκόρερ του πρώτου γκολ, για να μειώσουν οι Ρουμάνοι στο 89ο λεπτό με τον Ρουσέσκου από κόρνερ του Κεσερού. Ο Τεόντορτσικ, μετά από ασίστ του Γιαρμολένκο στις καθυστερήσεις, έκανε το τελικό 3-1 για τους Ουκρανούς που πλέον κρατούν την πρωτοπορία στον όμιλο.

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ – ΡΙΟ ΑΒΕ 1-0
(46’ Ελένιους)

Ο δανεικός από την Άστον Βίλα, Ελένιους ήταν εκείνος που με μια κεφαλιά στο 46ο λεπτό έδωσε στην Άαλμποργκ τη νίκη με 1-0 και την έβαλε σε τροχιά διεκδίκησης της πρόκρισης στον 10ο όμιλο. Στο πρώτο μέρος, οι Πορτογάλοι της Ρίο Άβε, είχαν καλές στιγμές για ν’ ανοίξουν το σκορ, με τον Ούκρα που σούταρε άουτ στο 23ο λεπτό, αλλά και τον Λόπες να βρίσκει μπροστά του τον Κρίστενσεν που απέτρεψε το 0-1. Από εκεί και πέρα η Άαλμποργκ βγήκε αποφασισμένη στο 2ο μέρος και με τον Ελένιους πολύ νωρίς, κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα, από σέντρα του Γκόρτερ. Στο 62’ πολύ καλή ευκαιρία είχε ο Γιάκομπσεν για το 2-0, για να μείνει το σκορ ως είχε, μέχρι το τέλος. *Πηγή: sport-fm.gr*