Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2013

Στον τελικό η Λιέτουβος με σούπερ «Γκέτσε»

Θέση στον τελικό των προκριματικών της Euroleague εξασφάλισε η Λιέτουβος Ρίτας καθώς με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους σε εξαιρετική μέρα επικράτησε της Όλντενμπουργκ με 99-87.

Στην έδρα της κάνει κουμάντο εκείνη! Η Λιέτουβος Ρίτας με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους να είναι… on fire (34 πόντοι με 3/5 δίποντα, 8/10 τρίποντα και 4/4 βολές) νίκησε στην “Siemens Arena” του Βίλνιους την Όλντενμπουργκ (99-87) και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό των προκριματικών της Euroleague.

Αυτό που περιμένει να μάθει πλέον η οικοδέσποινα είναι ο αντίπαλος της, που θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης της Μπάνβιτ με την Οστάνδη.

Η Λιέτουβος ήταν εκείνη που είχε το πάνω χέρι από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και ήταν επόμενο καθώς στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε από τα 6,75μ. με ποσοστά 8/14 ενώ από αυτά 6/8 είχε ο «Γκέτσε». Στην τελευταία περίοδο η Όλντενμπουργκ μείωσε ακόμα και στους πέντε (79-74) όμως οι γηπεδούχοι δεν τους άφησαν κανένα περιθώριο να πιστέψουν στην ανατροπή φτάνοντας εύκολα στο τελικό 99-87.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 53-46, 71-65, 99-87 Πηγή: sport-fm.gr