Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2013

Ήττα στο νήμα και αποκλεισμός για την Μπάνβιτ του Ιτούδη!!

Δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει μία θέση στους ομίλους της Euroleague η Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη καθώς στα ημιτελικά των προκριματικών ηττήθηκε από την Οστάνδη με 82-80.

Ήττα στο νήμα και αποκλεισμός για την Μπάνβιτ του Ιτούδη
Την ήττα γνώρισε η Μπάνβιτ από την Οστάνδη με 82-80 για τα ημιτελικά των προκριματικών της Euroleague που διεξάγονται στο Βίλνιους. Έτσι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει μία θέση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Αντιθέτως οι Βέλγοι θα είναι αυτοί που την Παρασκευή κόντρα στην οικοδέσποινα Λιέτουβος Ρίτας θα προσπαθήσουν να πάρουν το εισιτήριο που οδηγεί στον Δ’ όμιλο στον οποίο βρίσκεται και ο Παναθηναϊκός.

Όσον αφορά στο ματς, οι δύο ομάδες πορεύονταν μαζί για τρία δεκάλεπτα. Στην τελευταία περίοδο η Μπάνβιτ μπήκε με το προβάδισμα όμως η Οστάνδη απάντησε με επιμέρους 16-4 παίρνοντας πλεονέκτημα οκτώ πόντων (79-71). Οι παίκτες του Ιτούδη απάντησαν με σερί 6-0 για το 79-77 πλησιάζοντας στο καλάθι ενώ 1’15’’ από το φινάλε με τρίποντο του Ρόουλαντ έφτασαν στον πόντο, 80-81. Απανωτές ευκαιρίες χαμένες για τις δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό. 17’’πριν τη λήξη έγινε φάουλ στον Σαλούμου ο οποίος ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές για το 80-82 σε αντίθεση με τον Ντρου Γκόρντον που με 5’’ να απομένουν δεν κατάφερε να ισοφαρίσει από τη γραμμή των βολών ούτε και ο Μέχια στο σουτ που ακολούθησε με τους Βέλγους να παίρνουν μεγάλη νίκη.

Ο Ράιαν Τόμπσον ξεχώρισε για τους νικητές. 26 πόντους είχε ο Μέχια για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-40, 65-63, 80-82