Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012

Έσωσε την παρτίδα ο Ρονάλντο!!

Έσωσε την παρτίδα ο Ρονάλντο (video)
Από μεγαλύτερους μπελάδες έσωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Σκοράροντας στο 86ο λεπτό μείωσε σε 2-1 απέναντι στη Θέλτα στο «Μπαλαΐδος» και έκανε λιγότερο δύσκολο το έργο της ανατροπής εν όψει της ρεβάνς των «16» του Κυπέλλου στο «Μπερναμπέου».

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πλήρωσε το κακό της πρόσωπο και την υπεροψία απέναντι στους διψασμένους παίκτες της Θέλτα. Ο Μάριο Μπερμέχο με κοντινό πλασέ στο 56’ μετά από γύρισμα του Κρον Ντέλι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 79’ ο Κριστιάν Μπούστος με φοβερό σουτ εκτός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 86’ έδωσε το φιλί της ζωής στη Ρεάλ μειώνοντας σε 2-1 μετά την ασίστ του Τσάμπι Αλόνσο.

Στο «Βιθέντε Καλντερόν» η Ατλέτικο δίχως να φορτσάρει επικράτησε της συμπολίτισσας Χετάφε με το «καθαρό» 3-0. Ο Ντιέγκο Κόστα με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Αλέξις άνοιξε το σκορ (19’) και το… έκλεισε (87’), ενώ ο Φιλίπε Λουίς στο 80’ είχε διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων.

Πολύ… κλάμα στο Μπιλμπάο

Ο ευρωπαϊκός αποκλεισμός πάει κι έρχεται.

Η κακή πορεία στο πρωτάθλημα χωνεύεται.

Όμως να αποκλείεσαι Μπιλμπάο από το Κύπελλο σε διπλούς αγώνες από την άσημη Εϊμπάρ, μένοντας στο 1-1 μέσα στο «Σαν Μαμές», τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Στο πρώτο παιχνίδι οι δύο ομάδες είχαν μείνει στο 0-0. Προφανώς, λες ότι στο δεύτερο ματς οι Βάσκοι θα «καθαρίσουν». Κι όμως… βρίσκονται σε κακή κατάσταση φέτος και το απέδειξαν ακόμα μια φορά. Οι φιλοξενούμενοι με εκτέλεση πέναλτι του Αρουαμπαρένα στο 77’ έκαναν το 1-0 και πλέον η Μπιλμπάο χρειαζόταν δύο γκολ στα εναπομείναντα λεπτά.

Τελικά, το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο τελικό 1-1 με τον φετινό συνήθη ύποπτο, Αντούριθ, με τους Βάσκους να αποκλείονται από το Κυπέλλο και την Εϊμπάρ να παίρνει μια σπουδαία πρόκριση. Πλέον πέφτει πάνω στη Μάλαγα...

Αναλυτικά το πρόγραμμα (οι ρεβάνς θα γίνουν το τριήμερο 8-10 Ιανουαρίου):