Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012

Μουντιάλ Συλλόγων: «Βούτηξε» τη θέση η Χιροσίμα!! (video)

Αν και ανώτερη, η Ουλσάν Χιουντάι ηττήθηκε με 3-2 από τον Σανφρέσε Χιροσίμα στον αγώνα για την πέμπτη θέση του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.
Οι πρωταθλητές Ασίας κυριάρχησαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με… απίστευτο αυτογκόλ του Χιρόκι Μιζουμότο στο 16ο λεπτό. Στο 35ο λεπτό, όμως, ο Σαφόρου Γαμαγκίσι ισοφάρισε σε 1-1 έπειτα από δυνατό του σουτ του αρχηγού, Χισάτο Σάτο, το οποίο σταμάτησε ο Γιανγκουαγνκ Κιμ. Περισσότερο εύστοχος αποδείχθηκε ο 30άχρονος διεθνής Ιάπωνας στο 55ο και στο 71ο λεπτό, όταν διαμόρφωσε το 2-1 και το 3-1, αντίστοιχα.
Πλέον ο Σάτο έχει τρία γκολ και φιγουράρει στην πρώτη θέση των σκόρερ της διοργάνωσης. Πάντως οι Νοτιοκορεάτες μείωσαν σε 3-2 στις καθυστερήσεις με τον Λι Γιονγκ, αλλά απέμεινε πια ελάχιστος χρόνος. Μοιραία οι κάτοχοι του AFC Champions League περιορίστηκαν στην έκτη θέση του τουρνουά.

πηγή: onsports.gr