Τρίτη 30 Απριλίου 2013

Αγκαλιά με την παραμονή!!

Νίκη που τον φέρνει μια ανάσα από την παραμονή του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών πέτυχε ο Πανελευσινιακός επικρατώντας, 78-65, του Ικάρου Καλλιθέας.

Αγκαλιά με την παραμονή
Η νίκη του Πανελευσινιακού επί του Ικάρου στην Ελευσίνα (78-65), στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών, φέρνει τους νεοφώτιστους ένα βήμα από την παραμονή τους στα μεγάλα σαλόνια. Με το «δίποντο» αυτό –και μία αγωνιστική να απομένει για το φινάλε της κανονικής περιόδου- η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα θέλει το θετικό αποτέλεσμα στο τελευταίο ματς με τον ΚΑΟΔ στη Δράμα για να είναι εξασφαλίσει τη σωτηρία του. Ο σύλλογος της Ελευσίνας σώζεται και με ήττα σε αυτή την περίπτωση όμως η… τύχη του θα εξαρτάται από αποτελέσματα άλλων αγώνων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά, όμως ανεβάζοντας σταδιακά στροφές και ρυθμό έφτασαν σε μια άνετη, εύκολη και ευρεία επικράτηση.

Εζιουκου ο κορυφαίος των νικητών με 20 πόντους.

Ο Ίκαρος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στην Ελευσίνα όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν στα μισά του δεκαλέπτου με επτά αναπάντητους πόντους να περάσουν μπροστά (9-6). Από τη μία τα λάθη τους, όμως, και από την άλλη τα 0/7 τρίποντα έδωσαν την ευκαιρία στον Ίκαρο να τελειώσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων, 13-20.

Μπορεί ο Πανελευσινιακός να μην βελτιώθηκε από τα 6,75μ. στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως έφερε την μπάλα κοντά στο καλάθι, "έσφιξε" την άμυνα του και παρουσιάζοντας ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά αλλά με σερί 10-0 πέρασε μπροστά με επτά πόντους (31-24) ενώ οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +6 (36-30).

Φορτσάτοι επέστρεψαν στο παρκέ στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα οι οποίοι φρόντισαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους και να ολοκληρώσουν το τρίτο δεκάλεπτο βρισκόμενοι στο +17 (58-41).

Η διαφορά για τους γηπεδούχους έφτασε ακόμα και στο +21 (70-49) στην τελευταία περίοδο με το ματς να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται υπέρ του Πανελευσινιακού σε 78-65.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-30, 58-41, 78-65

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 12 (1), Παπανικολόπουλος 2, Παπανικολάου 3, Δημάκος, Γκίμπσον 5, Μαγκουνής 8, Λιακόπουλος 13 (6 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Δεληγιάννης, Ουίλσον 6, Τσιάκος 7, Αβραμίδης 2, Εζιούκου 20 (13 ριμπάουντ)

Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στρναντ 11 (3), ΜακΝάιτ 2, Κυρίτσης 6, Βρκιτς 5 (1), Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ 11, Γκίμπσον 10 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Αγαδάκος 2, Σίμτσακ 14 (7 ριμπάουντ), Αλάμπι 1
Πηγή: sport-fm.gr