Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2013

Άνετα την Παρτιζάν, η Μπάρτσα!

H Mπαρτσελόνα σημείωσε την 3η σερί νίκη της με 82-64 απέναντι στην Παρτιζάν στο Βελιγράδι, δείχνοντας να ξεπερνά το κάζο με την Μπιλμπάο – Τις 240 συμμετοχές έπιασε ο Ναβάρο

Άνετα την Παρτιζάν, η Μπάρτσα
Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε στην 2η θέση του 1ου ομίλου αφού νίκησε εύκολα με 18 πόντους διαφορά στο Βελιγράδι.

Ο Αλεχάντρο Αμπρίνες ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους «μπλαουγκράνα» με 19 πόντους, ενώ ο Πούλεν είχε 13. Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε ένα αρκετά καλό παιχνίδι με 8π. (4/5 δίποντα, 0/2 τρίπ), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 30:54. Μετά από μια κακή πρώτη περίοδο, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-11, η Μπάρτσα συνήλθε και με ένα 27-15 στην δεύτερη περίοδο, βρέθηκε να προηγείται με 38-32 στο ημίχρονο, χάρη στο ξέσπασμα του Αμπρίνες, αλλά και στις δημιουργίες του «Παπ».

Με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το πρώτο μέρος, μπήκε και στην 3η περίοδο η Μπαρτσελόνα, απέναντι στην Παρτιζάν και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι με το επιμέρους 26-12, σε αυτό το δεκάλεπτο, αφού έφτασε να προηγείται με 20 (44-64). Η τελευταία περίοδος ήταν απλά διαδικαστική και η Μπαρτσελόνα πήρε την 2η απανωτή εκτός έδρας νίκη της. Σε αυτό το ματς, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έφτασε τα 240 ματς στην Ευρωλίγκα και χρειάζεται 11 ακόμα για να ξεπεράσει τον Θοδωρή Παπαλουκά και να γίνει ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Μπάρτσα είχε 10/25 τρίποντα, ένα ποσοστό 40%, σε έναν τομέα που μέχρι τώρα η ομάδα του Πασκουάλ, δείχνει να πονάει πάρα πολύ.

Παρτιζάν: Κίνσεϊ 11, Μπογκντάνοβιτς 24 (4), Μιλοσάβλιεβιτς 10, Μιλουτίνοφ,Λαβερνιέ 9 (12ριμπ), Νταλό 2, Αρανίτοβιτς, Γκάγκιτς 6, Μούσλι 2, Άντριτς, Μπεζμπράντιτσα

Μπαρτσελόνα: Χουέρτας 3 (1), Ναβάρο 5 (1), Παπανικολάου 8 (5ριμπ.5 ασίστ), Λάμπε 9, Τόμιτς 8, Πούλεν 13 (3), Αμπρίνες 19 (3), Ντόρσεϊ 7, Σάδα 4, Τοντόροβιτς, Χεζόνια 3 (1), Νάχμπαρ 3 (1) Πηγή: sport-fm.gr