Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2013

«Άλωσε» το Τελ Αβίβ η Λαμποράλ!!

Μεγάλο διπλό μέσα στο Ισραήλ πέτυχε η Λαμποράλ Κούτσα, όπου επικράτησε της Μακάμπι με 70-65 και πιθανώς να έρθουν τα πάνω-κάτω στον όμιλο του Παναθηναϊκού.

«Άλωσε» το Τελ Αβίβ η Λαμποράλ!
Με το διπλό από το Ισραήλ θα επιστρέψει στην Ισπανία η Λαμποράλ Κούτσα. Οι Βάσκοι επικράτησαν 70-65 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έφτασαν στο 3-3, ενώ από την άλλη οι Ισραηλινοί έμειναν στο 4-2 και έχασαν την ευκαιρία να παραμείνουν με απόσταση στην κορυφή του ομίλου του Παναθηναϊκού.

Κορυφαίος του αγώνα ο Πλέις που είχε 16 πόντους και ήταν πραγματικός... ογκόλιθος κάτω από την ρακέτα. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης έμεινε στα χαμηλά με 4 πόντους (2/4 δίπ.), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους (5-15), αλλά στο 10’ οι γηπεδούχοι είχαν πλησιάσει (16-20). Στη δεύτερη περίοδο, οι Ισπανοί διατηρούσαν το προβάδισμα έστω κι οριακά, όμως στα τελευταία δύο λεπτά οι παίκτες του Μπλατ το γύρισαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-34.

Σχεδόν σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο η παρέα του Σχορτσανίτη ήταν μπροστά, όμως η Λαμποράλ ήταν αυτή που στο 30’ είχε ξανά τα ηνία του αγώνα (49-51). Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα την πρωτοπορία και παρά την πίεση των Ισραηλινών τα... κόζια δεν άλλαξαν, με τους Βάσκους να παίρνουν τη μεγάλη νίκη με το τελικό 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-34, 49-51, 65-70
Πηγή: sport-fm.gr