Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2013

Ο Μενσά-Μπονσού… ευστοχούσε!!

Με το… ενάμιση πόδι στο Top 16 της Ευρωλίγκας βρίσκεται η Γαλατάσαραϊ, που νίκησε 54-52 την Σιένα στην Κωνσταντινούπολη για την 6η αγωνιστική του 3ου ομίλου, με κορυφαίο τον Μενσά Μπονσού.

Ο Μενσά-Μπονσού… ευστοχούσε
Την τέταρτη νίκη της σε έξι παιχνίδια στην Ευρωλίγκα πέτυχε η Γαλατάσαραϊ. Η τουρκική ομάδα, επικράτησε πολύ δύσκολα με σκορ 54-52 της Σιένα στο «Αμπντί Ιπεχτσί» και πλέον μόνο με θαύμα μπορεί να χάσει την πρόκριση, αφού άφησε παράλληλα στη μία νίκη την ιταλική ομάδα με τέσσερις αγώνες να απομένουν. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μενσά-Μπονσού με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ (8 επιθετικά), σημαντικός και ο Γκιουλέρ με 12. Απελπίστηκα μόνος για την φιλοξενούμενη ο Χάκετ με 16 πόντους.

Ο αγώνας:

Με τον Χέρστον να κάνει ντεμπούτο κόντρα στην παλιά του ομάδα ξεκίνησε στην πεντάδα της η Γαλατάσαραϊ, που όντας πιο εύστοχη και δημιουργική, προηγήθηκε 11-7 στο 6ο λεπτό με καλάθι του Έρτσεγκ. Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν στη συνέχεια σε ρεσιτάλ κακών επιθέσεων και άστοχων σουτ (10/32 συνολικά στο 1ο δεκάλεπτο), με τη Σιένα να εκμεταλλεύεται τον αργό ρυθμό και την κακή ποιότητα του παιχνιδιού και να ισοφαρίζει σε 11-11 στο τέλος του δεκαλέπτου, με κινητήριο «μοχλό» τον Όρτνερ.

Το… ρεσιτάλ αστοχίας συνεχίστηκε εκατέρωθεν και στο πρώτο τετράλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει σε επίπεδα… παιδικού πρωταθλήματος (15-13 στο 14΄). Η γηπεδούχος δεν μπορούσε να πάρει πόντους από την υπεροπλία της στα επιθετικά ριμπάουντ, συνέχισε να σπαταλά επιθέσεις με άστοχα σουτ. Έτσι η «μοντεπάσκι» με επί μέρους 9-3, προηγήθηκε 22-18, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 22-22, έχοντας συνολικά εντός πεδιάς 30%, (19/61 σουτ).

Με τον Χέρστον να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες και τον Μενσά-Μπονσού να υπερτερεί των αντιπάλων ψηλών, η Γαλατάσραϊ πέρασε ξανά μπροστά με 28-25 στο 24΄. Η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στην Σιένα, που έκανε ένα σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Ρότσεστι (28-35 στο 27΄), την ώρα που οι παίκτες του Αταμάν, συνέχιζαν να «χτίζουν» ένα ακόμα «Αμπντί Ιπεχτσί» δίπλα στο ήδη υπάρχων έξω από τη γραμμή των 6.75 (1/15). Ένα προσωπικό ρεσιτάλ του Γκιουλέρ έφερε ξανά μπροστά την τουρκική ομάδα (37-35, 1΄09΄΄ πριν το τέλος της 3η περιόδου).

Το ματς ισορροπούσε σε… τεντωμένο σχοινί (44-44 στο 32΄) καθώς η φιλοξενούμενη έβρισκε λύσεις με τρίποντα του Χάκετ, που… απαντούσε στις εύστοχες προσπάθειες του Μενσά-Μπονσού. Ο τελευταίος, μαζί με τον Έρτσεγκ, βοήθησαν τη «Γαλατά» να φτάσει στο +5 (52-47) δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο εκπληκτικός, αλλά… μόνος Χάκετ με ένα ακόμα τρίποντο μείωσε σε 53-52, με 21΄΄ να απομένουν. Αρσλάν και Μενσά-Μπονσού αστόχησαν στις τρείς από τις τέσσερις βολές που εκτέλεσαν, όμως ο Χάκετ αστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο και η τουρκική ομάδα πανηγύρισε μία αγχωτική, αλλά πολύ σημαντική νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-22, 40-38, 54-52.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Έρτσεγκ 8, Κοκσάλ 3 (1), Χέρτσον 6, Ατσούρ, Ακιόλ, Αλντεμίρ 2, Μενσά-Μπονσου 16 (16ριμπ.), Μάτσβαν, Αρόγιο, Γκιουλέρ 12 (1), Αρσλάν 7, Ντόμερκαντ.
Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 7 (1), Χάντερ 4, Κουρνό, Ρότσεστι 7 (1), Κάρτερ 8 (2), Ρες, Όρτνερ 8, Χάκετ 16 (4), Γκριν 2.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Γιόβτσιτς, Τραβίτσκι.
Πηγή: sport-fm.gr