Σάββατο 2 Μαρτίου 2013

Φουλ για τίτλο ο Ολυμπιακός!

Όντας ανώτερος σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός «τσέκαρε» το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς», επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ.

Φουλ για τίτλο ο Ολυμπιακός
Τον ΑΟ Κηφισιάς (που είχε επικρατήσει νωρίτερα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης 3-1) θα συναντήσει στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στο κλειστό γυμναστήριο «Γεώργιος Τριαντάφυλλος» του Βραχατίου.

Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα, καθώς από την αρχή του είχαν το προβάδισμα και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τον ΠΑΟΚ, κατακτώντας το με 25-20.

Το δεύτερο σετ είχε ανατροπές και το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς ανάμεσα στις δυο ομάδες. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη έφτασαν πρώτοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6, με τους «ασπρόμαυρους» με σημαντικούς πόντους και καλή άμυνα να παίρνει το προβάδισμα με 16-13. Όμως, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Γιορντάνοφ και εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην υποδοχή του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός πήρε και το δεύτερο σετ με σκορ 26-24.

Στο τρίτο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι την πρώτη τεχνική διακοπή, όμως στη συνέχεια οι Πειραιώτες… φόρτσαραν και πήραν ένα προβάδισμα... ασφαλείας από τους τυπικά φιλοξενούμενους και έφτασαν στη νίκη με 25-17.

Έτσι λοιπόν το ζευγάρι του τελικού που προέκυψε είναι ΑΟ Κηφισιάς- Ολυμπιακός και η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στις 17.00.

Τα σετ: 25-20, 26-24, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δ.): Χριστοφιδέλης 5 (4/10, 57% υπ.), Κοκκινάκης 15 (12/19, 1 άσσο, 1 μπλόκ, 38% υπ.), Φιλίποβ, Παπαδόπουλος 5 (5/8), Ιορντάνοφ 19 (18/23, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 6 (4/8, 1 άσος, 1 μπλοκ), / Στεφάνου (λ. - 70% υπ., 40% άριστες), Μαρούλης, Ποτότσνικ, Σωτηρίου, Μάρκου

ΠΑΟΚ (Καζάζης Στ.): Παντακίδης 6 (4/8, 2 μπλοκ), Πλίκας 1(1/2), Χατζηλιάδης 3 (3/5, 33% υπ.), Κανέλλος 9 (8/10, 1 μπλόκ), Αρμενάκης 8 (5/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ντος Σάντος 9 (8/22, 1 άσσος, 36% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-60% υπ. - 27% άριστες), Αμπουίλα 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 5 (5/10, 36% υπ.), Μπερμούδες, Αγγελής 1 (1 άσος)