Σάββατο 2 Μαρτίου 2013

Λιθουανικό «δώρο» σε Παναθηναϊκό!

Η Ζαλγκίρις επικράτησε μέσα στην Μάλαγα με 83-67, χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, ξαναμπήκε στο… κόλπο της πρόκρισης και «φρέναρε» την άμεσο αντίπαλο του Παναθηναϊκού.

Λιθουανικό «δώρο» σε Παναθηναϊκό
Το ‘θελε ο Παναθηναϊκός και του ήρθε.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε μέσα στην Ισπανία της Μάλαγα με 83-67, έφτασε τις 4 νίκες σε εννιά παιχνίδια κι έμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Από την άλλη, η Μάλαγα δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη και έτσι έχασε την ευκαιρία να παραμείνει κοντά στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μετά την νίκη του κόντρα στην Εφές... αγκαλιάζει την πρόκριση.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κουζμίνσκας με 15 και Λαφαγιέτ με 14 πόντους.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και μόλις στο 5’ προηγήθηκαν με 6, 11-5. Η Ζαλγκίρις είχε «κολλήσει» επιθετικά και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα με το 17-7 υπέρ των γηπεδούχων. Ωστόσο, τα τρίποντα των Καουκένας και Λαβρίνοβιτς επέτρεψαν στους Λιθουανούς να επιστρέψουν για το 19-16 στο τέλος της περιόδου.

Με σερί 5-0, η Μάλαγα έφτασε και πάλι στο +8 (24-16), ωστόσο κάπου εκεί ξεκίνησε να φορτσάρει η Ζαλγκίρις. Οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα 10-0 και προηγήθηκαν με 26-24. Μάλιστα, η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο, με τον Λαβρίνοβιτς να είναι ζεστός και να κάνει το 35-29. Εν τέλει το ημίχρονο, βρήκε μπροστά στο σκορ τους Λιθουανούς με 38-31.

Στα πρώτα τρία λεπτά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν για τα καλά, καθώς με 7-2, μείωσε στους 2, 38-40. Οι δύο ομάδες σκόραραν κατά ρίπας, με την Ζαλγκίρις –έστω και οριακά- να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ και να δείχνει αποφασισμένη να φύγει με το διπλό. Έτσι, οι παίκτες του Πλάθα μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το 59-56 υπέρ τους.

Και κάπου εκεί ξεκίνησε το… show για τους φιλοξενούμενους! Με «τρελό» σερί 18-4(!), το σκορ μετατράπηκε από 56-59 σε 60-77! Φυσικά τα πάντα είχαν κριθεί, η Μάλαγα δεν μπορούσε να επιστρέψει με 3 λεπτά να απομένουν για το τέλος και οι Λιθουανοί έφυγαν με σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα της Μάλαγα με το τελικό 83-67!

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 31-38, 56-59, 67-83

Μάλαγα: Σίμον 13(3), Ουίλιαμς 7(2), Λίμα 6, Πάνκο, Βιδάλ 10(2), Ούρτασουν 8, Κάλογουεϊ 3, Πέροβιτς, Βάσκεθ 8, Ζόριτς 12, Ντράγκιτς.

Ζαλγκίρις: Ντάρντεν 9(1), ΜακΓκραθ 6(2), Πόποβιτς 8(1), Ν. Λαβρίνοβιτς 7, Γιουσκεβίτσιους, Γιαβτόκας 4, Ντέλας 7(1), Κουζμίνσκας 15(2), Λαφαγιέτ 14(2), Κουκένας 5(1), Κ. Λαβρίνοβιτς 8(1).