Σάββατο 2 Μαρτίου 2013

Αργεντινή: «Καθάρισε» πάλι ο Σκόκο! (videos)

Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, πέτυχε ακόμη ένα γκολ με τη Νιούελς Ολντ Μπόις στο 2-0 επί της Μπελγκράνο Ντε Κόρντομπα.
Με δύο παιχνίδια ξεκίνησε η τέταρτη αγωνιστική του Final του αργεντίνικου πρωταθλήματος. Από την πλευρά της, η Νιούελς έφτασε στους 7 βαθμούς χάρη σε κεφαλιά του Σκόκο στο 30ό λεπτό, με την οποία ολοκλήρωσε πανέμορφη επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, ενώ στο 93ο λεπτό ο Μαξιμιλιάνο Ουρούτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Επίσης, ο Μάξι Ροντρίγκεζ έχει δύο δοκάρια, ενώ ο Λουτσιάνο Λόλο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις, οπότε η Μπελγκράνο ολοκλήρωσε την προσπάθειά της με δέκα παίκτες. Σημειώνουμε επίσης πως άνθρωπος ασφαλείας… γρονθοκόπησε αναίτια τον Γκαστόν Τούρους των φιλοξενουμένων, ενώ στην κερκίδα εξελίσσονταν επεισόδια. Ο παίκτης αποχώρησε με μελανιά στο μάτι και σκίσιμο στο ζυγωματικό, ενώ ο διαιτητής Μάουρο Τζιανίνι εντόπισε αμέσως τον αστυνομικό και ζήτησε από τους υπεύθυνους να τον απομακρύνουν εκτός γηπέδου.
Νωρίτερα, η Κίλμες, η οποία προσπαθεί να αποφύγει τον υποβιβασμό, πήρε εντός έδρας ισοπαλία με 3-3 από την Ατλέτικο Ραφαέλα, αν και έχανε με 2-0 μέχρι το 65ο λεπτό και με 3-1 μέχρι το 73ο. Ο Κρίστιαν Μενέντεζ μείωσε σε 2-1 στο 67ο λεπτό και ο Ουρουγουανός Μάρτιν Καουτερούτσιο σε 3-2 στο 74ο, ενώ ο Φαμπρίτσιο Φοντανίνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με αυτογκόλ στο 86ο. Οι Χουάν Ελουτσάνς (47ο), Χερμάν Ροντρίγκεζ (65ο) και Εντουάρντο Ντομίνγκεζ (73ο) βρήκαν δίχτυα για τους φιλοξενούμενους.
0
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.