Κυριακή 13 Απριλίου 2014

Ακάθεκτη η Ρόμα!

Η Ρόμα νίκησε 3-1 την Αταλάντα στο «Ολύμπικο» για την 33η αγωνιστική της Serie A, πέτυχε την 7η σέρι νίκη της και θέλει δύο βαθμούς για να εξασφαλίσει την είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ακάθεκτη η Ρόμα
Ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στην Serie A ή αλλιώς την απευθείας είσοδό της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου έκανε η Ρόμα, που επικράτησε 3-1 επί της Αταλάντα στο «Ολύμπικο» για την 33η αγωνιστική. Έτσι οι «τζιαλορόσι» θέλουν δύο ακόμα βαθμούς στα υπόλοιπα πέντε παιχνίδια μέχρι το τέλος για να φτάσει στον στόχο της, ή αλλιώς να ηττηθεί αύριο (13/4) η Νάπολι εντός έδρας από την Λάτσιο.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι σε όλο το ματς και προηγήθηκαν στο 36ο λεπτό με γκολ του Ζάζα. Ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, ουσιαστικά εξασφάλισαν τους τρεις βαθμούς, όταν ο Λάζιτς νίκησε για δεύτερη φορά την άμυνα της ομάδας του Μπέργκαμο. Ο Ζερβίνιο στο 63΄ έκανε το 3-0, με την φιλοξενούμενη να πετυχαίνει το γκολ της… τιμής στο 78ο λεπτό με τον Μιλιάτσιο. Αυτή ήταν η έβδομη σερί νίκη της Ρόμα που έφτασε παράλληλα τις 24 φέτος, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ που είχε κάνει τις σεζόν 2007-08 και 2009-10. Όσο για την Αταλάντα, ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα, κάτι που σημαίνει πως απομακρύνεται πλέον από τις θέσεις που οδηγούν στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 33ης αγωνιστικής, Σασουόλο και Κάλιαρι ήρθαν ισόπαλες 1-1, με την πρώτη να παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη και στο -2 από τις Κιέβο-Μπολόνια που με βάσει τα τωρινά δεδομένα σώζονται και την δεύτερη να κάνει σημαντικό βήμα παραμονής, αφού απέχει 8 βαθμούς από τη γραμμή του υποβιβασμού.