Κυριακή 13 Απριλίου 2014

«Κλείδωσε» την πρωτιά ο Ιτούδης!

Η Μπάνβιτ πέρασε δια περιπάτου από την έδρα της Άνκαρα εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο στην Τουρκία.

«Κλείδωσε» την πρωτιά ο Ιτούδης
Το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα τουρκικά play offs εξασφάλισε μαθηματικά η Μπάνβιτ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε 99-79 της Άνκαρα Κολεϊλέρ στην Άγκυρα, έφτασε τις 25 νίκες σε 26 αγώνες κι «κλείδωσε» την πρώτη θέση, αφού πλέον δεν προλαβαίνουν να της την πάρουν οι διώκτριές της.

Ο Τσεχβέρ Οζέρ με 19, ο Τσαρλς Ντέιβις με 15, ο Σάμι Μεχία με 14, ο Στέφαν Μάρκοβιτς με 12 και ο Αμπντούλ Ουαχάντ Αλ Αμίνου με 11 πόντους ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους. Ο Βλάντιμιρ Γκολούμποβιτς με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ διασώθηκε από τους ηττημένους.

Η Ολίν του Χρήστου Ταπούτου γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Τουρκ Τέλεκομ με 101-65. Ο Έλληνας φόργουορντ σε 28 λεπτά είχε 10 πόντους (2/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 2 ριμπάουντ και 2 λάθη.Πηγή: sport-fm.gr