Κυριακή 13 Απριλίου 2014

Ανατροπή… παραμονής!

Μεγάλο βήμα για την παραμονή της στην Eredivisie έκανε η Καμπούρ, καθώς επικράτησε 4-3 της Φίτεσε, αν και ήταν πίσω στο σκορ, αλλά έβαλε δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο.

Ανατροπή… παραμονής
Σε απόσταση εννέα πόντων από την επικίνδυνη ζώνη του ολλανδικού πρωταθλήματος βρίσκεται πλέον η Καμπούρ, καθώς νίκησε με 4-3 τη Φίτεσε για την 32η αγωνιστική. Πλέον, περιμένει ένα «στραβοπάτημα» της Βάλβαϊκ στο αυριανό παιχνίδι με την Τσβόλε για να εξασφαλίσει από τώρα την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ θα απομένουν δύο αγωνιστικές.

Το κόστος αυτής της ήττας πιθανόν να είναι πολύ μεγάλο για τους φιλοξενούμενους, διότι σε περίπτωση νίκης της Αϊντχόφεν την Κυριακή επί της Φέγενορντ θα πέσουν από την τέταρτη θέση, που δίνει εισιτήριο για το Europa League, ενώ η πέμπτη οδηγεί στα play-off.

H Τβέντε πήρε κεφάλι δύο φορές, καθώς ο Λέερνταμ άνοιξε το σκορ στο 21’ και τέσσερα λεπτά μετά ισοφάρισε ο Μπάρτο, ενώ το αυτογκόλ του σκόρερ των φιλοξενούμενων στο 29’ έδωσε προβάδισμα στην Καμπούρ. Στο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν στο 2-2, καθώς στο 39’ πέτυχε γκολ ο Ατσού.

Ο Τραορέ έκανε το 2-3 στο 56’, αλλά με δύο τέρματα μέσα σε ένα πεντάλεπτο οι παίκτες του Χενκ Ντε Γιόνγκ, έφτασαν στο υπερπολύτιμο 4-3, που τους έδωσε σημαντική «ανάσα» για τη συνέχεια με τους Ογκμπέτσε (64’) και Μπάρο (69’).