Κυριακή 13 Απριλίου 2014

Αργεντινή: Γεμάτη «τεσσάρα» για Λανούς! (videos)

Στη δεύτερη θέση του Final της Αργεντινής ανέβηκε η Λανούς χάρη σε εντυπωσιακό εκτός έδρας 4-1 σε βάρος της Σαν Λορένζο.
Ο Χόρχε Βαλντέζ Τσαμόρο βρήκε δίχτυα δύο φορές, ενώ με μακρινό σουτ σκόραρε και ο Μάρκος Αστίνα, αλλά το γκολ της βραδιάς άνηκε στον Ντιέγκο Γκονζάλεζ, ο οποίος εισήλθε ως αλλαγή στο 69ο λεπτό και «πυροβόλησε» στο 72ο. Στην πρώτη θέση του Final σκαρφάλωσε η Εστουντιάντες, καθώς ο Γκουίντο Καρίγιο πέτυχε δύο γκολ και ο Τζερόνιμο Ρούγι σταμάτησε πέναλτι στο εκτός έδρας 3-1 επί της Κίλμες, ενώ η Αργεντίνος Τζούνιορς επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα με «τεράστιο» 2-1 σε βάρος της Βελέζ χάρη σε γκολ του Πάμπλο Μπαρζόλα στο 93ο λεπτό. Τέλος, Ρασίνγκ Κλουμπ και Ολίμπο έμειναν στο 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε από το 26ο λεπτό.
10
-Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια τηςInicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.