Παρασκευή 10 Μαΐου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Μοιραίος ο Ρεκόμπα για Νασιονάλ!! (videos)

Η Νασιονάλ Μοντεβιδέο κέρδισε την Ρεάλ Γκαρκιλάσο από το Περού με 1-0 στο 90λεπτο, αλλά δεν πήρε την πρόκριση στους «8» του Κόπα Λιμπερταδόρες, καθώς ηττήθηκε τα πέναλτι.
Ο 20άχρονος Γκονζάλο Μπουένο πέτυχε το μοναδικό γκολ της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, με το οποίο οι Ουρουγουανοί ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Εντούτοις, έπειτα από 1-0 στο 55ο λεπτό, ο Ροντόλφο Αρουαμπαρένα, που έχει περάσει από την ΑΕΚ, αποφάσισε να δώσει «ελληνικό χρώμα» στην επίθεσή του βγάζοντας τον Μπουένο και τον Αλεξάντερ Μεντίνα για χάρη των Σεμπαστιάν Αμπρέου, ο οποίος έχει φορέσει τη φανέλα του Άρη, και Αλβάρο Ρεκόμπα, ο οποίος έχει αγωνιστεί και στον Πανιώνιο.
Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαίτερα, καθώς οι γηπεδούχοι, που ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα του αγώνα, πίεσαν για το 2-0, αλλά δεν το σημείωσαν και ακολούθησαν τα πέναλτι. Στην τελική διαδικασία, ο Ρεκόμπα δεν βρήκε στόχο στην πρώτη εκτέλεση της Νασιονάλ και ο Ντιέγκο Αρισμέντι ακολούθησε το παράδειγμά του στην τρίτη προσπάθεια της ομάδας του. Παράλληλα, οι εκπρόσωποι του Περού έκαναν το «4Χ4» και εξασφάλισαν την πρόκριση με 4-1, χωρίς να απαιτηθεί πέμπτος γύρος στα πέναλτι.