Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012

Επιστροφή στις νίκες με οδηγό τον Πελεκάνο!!

Επιστροφή στις νίκες με οδηγό τον Πελεκάνο
Στις νίκες, επέστρεψε ο Άρης έπειτα από τέσσερα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Α1 μπάσκετ.

Οι «κίτρινοι», επικράτησαν στην έδρα τους του Ίκαρου με 70-60, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος, φτάνοντας στο τρίτο τους «δίποντο» για φέτος.

Μέχρι τις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου αντιστάθηκαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι είχαν σημαντικές απουσίες (Κυρίτσης, Στρναντ), ωστόσο στο τέλος οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο το ματς και με οδηγό τον Πελεκάνο κατάφεραν να πάρουν νίκη-ανάσα.

Πάσαλιτς και Πελεκάνος οι κορυφαίοι των γηπεδούχων. Γκίμπσον και Βρκιτς ξεχώρισαν για το σύλλογο της Καλλιθέας.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο Αλεξάνδρειο και που κατάφεραν να ξεφύγουν με έξι πόντους με επιμέρους 8-2. Ο Ίκαρος όμως πέρασε στην αντεπίθεση και –παρά τα πολλά λάθη- με 15 αναπάντητους πόντους όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά αλλά βρέθηκε στο +9 (8-17) και λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου στο +10 (12-22) . Μείωσαν στο τελευταίο λεπτό Βεζένκοφ και Σαρικόπουλος σε 17-22.

Ο Γκίμπσον έδωσε αέρα έντεκα πόντων στους φιλοξενούμενους με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (17-28). Κάπου εκεί όμως οι «κίτρινοι» πήραν μπρος και με επιμέρους 14-4 πέρασαν ξανά μπροστά (33-32), ενώ κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα πέντε πόντων (39-34).

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος φτάνοντας στο +9 (43-34). «Ζεστός» για τον Ίκαρο ο Γκίμπσον, που με τη βοήθεια του Βρκιτς σήκωσαν στις… πλάτες τους την ομάδα τους μειώνοντας στον πόντο, 53-52. Όμως ο Πάσαλιτς δεν τους έκανε το χατίρι καθώς από τα 6,75μ. έκανε στο τέλος της περιόδου το 56-52.

Το δίδυμο-φωτιά του Ικάρου συνέχισε και στο τελευταίο δεκάλεπτο δίνοντας προβάδισμα ενός πόντους στους φιλοξενούμενους, 56-57. Όμως από εκεί και έπειτα αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα στο σκοράρισμα. Από την άλλη ο Άρης βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν στο πρόσωπο του Μιχάλη Πελεκάνου φτάνοντας στη νίκη και μάλιστα με διψήφια διαφορά, 70-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 39-34, 56-52, 70-60

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 14 (4), Χαντ 2, Πελεκάνος 16 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 3 (1), Ασημακόπουλος 11 (2), Καραποστόλου 3 (1), Χαρίσης 10 (11 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 1, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 6, Τσακαλέρης

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Λαρεντζάκης 8 (1), Βρκιτς 17 (3), Ουάιατ 2, Στέβοβιτς, Φαγιέ 6 (11 ριμπάουντ), Γκίμπσον 21 (5), Γιαννακίδης 3 (1), Αγαδάκος, Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 3 (6 ριμπάουντ)