Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012

Αργεντινή: Πέντε σερί νίκες για Άρσεναλ!! (videοs)

Με εκτός έδρας 1-0 επί των Ολ Μπόις ολοκλήρωσε η Άρσεναλ τις υποχρεώσεις της στην αργεντίνικη Inicial, ενώ η Ουνιόν παραλίγο να πάρει την πρώτη φετινή νίκη της!
Ο 25χρονος Εμίλιο Ζελάγια πέτυχε το γκολ των «άρσε» στο 18ο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, αλλά ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης μετέτρεψε μία χαμένη φάση σε τέρμα και ευνόησε τη δημιουργία σερί πέντε νικών στο τέλος της Inicial. Στο δεύτερο μέρος οι Ολ Μπόις πίεσαν, αλλά έμειναν με δέκα παίκτες στο 75ο λεπτό, όταν συμπλήρωσε κίτρινες ο Κάρλος Σότο. Μοιραία οι γηπεδούχοι συμβιβάστηκαν με την ιδέα της ήττας, την οποία θα «κουβαλήσουν» μέχρι της 10 Φεβρουαρίου και την έναρξη του Final.
Στο τελευταίο ματς της Inicial, η Ουνιόν Σάντα Φε πλησίασε την… παρθενική της νίκη. Ο Ουρουγουανός Νικολάς Κορέα βρήκε δίχτυα στο 69ο λεπτό, αλλά η Ρασίνγκ Κλουμπ ισοφάρισε στην τελευταία φάση της αναμέτρησης με κεφαλιά του Ρικάρντο Σεντούριον.
7
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.