Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012

Νίκη… αγγαρείας!!

Νίκη… αγγαρείας!
Η πρόκριση είχε χαθεί και για τις δύο. Σπόρτινγκ Λισαβώνας και Βιντεότον, απαλλαγμένες από κάθε άγχος έριξαν την αυλαία στην φάση των ομίλων του Europa League. Οι Πορτογάλοι επικράτησαν 2-1 στο παιχνίδι που αναβλήθηκε την Πέμπτη λόγω βροχής. Γκενκ και Βασιλεία, είχαν ήδη πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Η αναμέτρηση, ξεκίνησε, ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Λάμπιαντ άνοιξε το σκορ στο 65’. Λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο ο Σάντορ ισοφάρισε από την άσπρη βούλα του πέναλτι, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Βιόλα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Σπόρτιγνκ, χαρίζοντας το πρώτο της τρίποντο στη διοργάνωση.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του σκόρερ, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.