Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012

Νίκησε και προσπέρασε…!

Νίκησε και προσπέρασε…
Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της σκοτσέζικης Premier League και στο -3 από την πρωτοπόρο Σέλτικ, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, σκαρφάλωσε η Ινβερνές. Η «ICT» νίκησε 3-0 τη Χιμπέρνιαν στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής και προσπέρασε την αντίπαλο της, που έπεσε στην τρίτη θέση.

Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» μια φορά στο πρώτο ημίχρονο με τον Ντρέιπερ (13’) και άλλες δύο στο δεύτερο με τους Φόραν (76’) και Μακάι (87’), που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Συγκάτοικος της Χιμπέρνιαν στο τρίτο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα είναι η Μάδεργουελ, η οποία μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Ρος Κάουντι με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17’ με τον Κουίν, αλλά οχτώ λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Χίγκντον και στο 46’ πήραν προβάδισμα με τον Λόου. Στο 70’ και πάλι ο Κουίν έφερε το ματς στα ίσια και χρειάστηκε το γκολ του Λέισλι στο 82’ για να έρθει η λύτρωση για τη Μάδεργουελ.

Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας, η Χαρτς πήρε βαθμολογική ανάσα, επικρατώντας 2-0 της Αμπερντίν, ενώ στο ντέρμπι των «Αγίων», Σεντ Μίρεν και Σεντ Τζόνστον ήρθαν ισόπαλες 1-1.