Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012

Νίκησε για το γόητρο…!!

Νίκησε για το γόητρο…
Εξαιρετικό παιχνίδι στη Γαλλία με τη Σαλόν να επικρατεί 108-103 στην παράταση της Σιένα για την 9η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να ήταν αδιάφοροι, καθώς έχουν αποκλειστεί απο την συνέχεια, ωστόσο, ήθελαν τη νίκη κυρίως για το γόητρο.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σιλμπ με 28 πόντους.

Στον αντίποδα οι Ιταλοί προσπάθησαν για τη νίκη μέχρι το τέλος.

Η Σαλόν χωρίς ελπίδες για πρόκριση στο TOP-16 ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι απέναντι στη Σιένα. Σε όλο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα και κατάφεραν να τελειώσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 27-24.

Η Σιένα στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε να… σοβαρεύεται και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα απο τη Σαλόν. Ωστόσο, οι Ιταλοί έκοψαν ρυθμό με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν και πάλι προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο με 49-48 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σιένα μπήκε πολύ δυνατά και με πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να περιορίσει την αντίπαλό της. Οι γηπεδούχοι, όμως, συνέχισαν να μάχονται, ωστόσο, οι Ιταλοί έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ 70-75.

Η Σιένα στην τέταρτη περίοδο συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και έδειχνε ότι θα έφτανε τελικά στη νίκη. Ωστόσο, στα τελευταία πέντε λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν και έκαναν το παιχνίδι γκραν γκινιόλ στο φινάλε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο και τελικά να οδηγούνται στην παράταση με το 93-93.

Στην παράταση η Σαλόν από την αρχή είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήρε το προβάδισμα απο την αρχή. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη 108-103 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 49-48, 70-75, 93-93 κ.α, 108-103

Σαλόν (Μπεουνιό): Τσικαμπούντ 14, Καπέλα, Γκαγιάρ, Ουατάρα, Αμπούντου 9, Σίλμπ 28, Ζαν Μπατίστ 20, Μπάνκς 7, Χιούστον 6, Γουίλιαμς 15, Εβτίμοφ 9

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 26, Έτσε 11, Καραρέτο 9, Ράσιτς, Κανγκούρ 10, Σανικίτζε 4, Ρες 13, Όρτνερ 6, Γιάνινγκ 12, Χάκετ 2, Μος 10